История
Към историята на създаването и откриването на къща музей „Иван Вазов” в град Сопот
Документът свидетелства за завишените изисквания към изпълнението на отделните видове строителни работи, за професионализма, прецизността и старанието, за отношението на родолюбивите сопотненци към бъдещата къща музей. Ето текстът с малки съкращения:
„ОПИСАНИЕ И РАБОТИТЕ НА ПОСТРОЙКАТА НА КЪЩА МУЗЕЙ „ИВАН ВАЗОВ” в гр. Сопот
I. Землени работи
Изкопаване ями за основите и зимниците съгласно плана и указанията на завед. архитект, като изкопаната пръст се изхвърля на мястото указано от общинските власти. Предприемачът ще вземе всички необходими мерки за запазване стените на изкопаните ями от срутване. Предприемачът няма право на претенции в случай, че почвата се окаже трудна за работа – със здрави зидове, с корени и пр.
II. Зидарски работи
1. Каменна зидария в основите и зимниците на вароциментов разтвор. Камъните ще бъдат едро ломени и с добри легла, зиданието ще става с достатъчно рядък разтвор за да могат камънете да се обвиват с него от всички страни. Разтворът ще бъде с чист речен едрозърнест пясък...
2. Паянтова зидария с дървени скелет за приземния етаж. Ще се направи с правилни хоризонтални и вертикални свръзки. Дърветата от скелета ще бъдат борови с размер 10/16 и ще се поставят така, че от двете им страни ще се наковават трапецовидно отънени дървени летви, заедно с които те не трябва да надминават дебелината на тухлите - (14 см), които ще служат за пълнеж между тях. Тухлите ще бъдат доброкачествени от ръчно местно производство...
III. Гредоред
1. Гредоредът над избите и основите от борови греди 16/18. Гредите ще бъдет добре изделани с остри ръбове поне 2/3 от дължината им. Частите, които лежат на зида ще бъдат добре катраносвани. По ехъра и саманлъка гредоред няма да се прави.
2. Гредоред на приземния етаж (тавански гредоред) ще се направи от чамови или борови греди 14/16, добре надялани, с остри ръбове...
IV. Каратаван
Каратаванът с насип от пресети остатъци от варта на разрушената на мястото на строежа сграда. Дъските ще са най-малко 2 см дебели и ще се наковават върху летви 3/6 см.
V. Покривна конструкция с обшивка
Ще бъде направена по специален детайл от завед. архитект, с мертеци 10/12, клещи 8/14, подложки 12/14, еднакво дебели в краищата и средата...
VI. Покриване с керемиди
Покривът ще се покрие с добре подбрани керемиди, турски образец, взети от стари сгради...
VII. Тенекеджийски работи
Уламите (долните) и край кумините ще се обшие с поцинкована ламарина № 12. Подгъвката на ламарината под керемидите ще се заковава в специално за целта поставени летви.
VIII. Дюшеме
Ще се постави дървено дюшеме от 4 см. дъски, изработени на глъб и зъб във всички помещения на приземния етаж, изключая сайвантите, яхъра и саманлъка.
IХ. Каменни стъпала
Ще бъдат изградени с ломени камъне на вароциментов разтвор и покрити с тратоарни плочи. Така ще бъдат направени стълбите, които водят от двора към зимника.
Х. Мазилки
Вътрешната мазилка – варова с добре премит речен пясък и отлежала поне 20 дни вар...
Външна мазилка с вароциментов разтвор. На височина 50 см от терена ще бъде направена само от циментов разтвор 1:2.”
Цитираният документ има неоценима стойност като образец на достойно гражданско отношение към един паметник на културата. Сравнението със съвременното отношение не е в полза на последното. За 70-годишнината на музея Министерството на културата отпусна хиляди левове, предназначени за ремонт на покрива. След ремонта покривът тече повече от преди.
Още един от документите, постъпили тази година във фонда на музея, има връзка с възстановяването на къща музей „Иван Вазов” в Сопот. Това е „Отчет на Настоятелството на Сопотската културно-просветна дружба „Иван Вазов” в София за 1935/1936 година”. Цитираното по-долу е част от този отчет:
„Културно-просветните прояви на дружбата през отчетния период се изчерпват във вземане на активно участие за бляскавото организиране и изнасяне на голямото културно тържество в нашия градец по случай освещаването на къщата музей „Иван Вазов” в гр. Сопот на 6 юни 1935 година. За изнасянето на това тържество настоятелството, подпомогнато от много членове на дружбата, даде активно съдействие на комитета по постройката паметник и къща музей „Иван Вазов” в Сопот. Следва да се помене, че Господа членовете на комитета са едни от първите членове на дружбата в София и постигнатите от тях резултати по постройката на къщата музей „Иван Вазов” в Сопот са същевременно и актив на дружбата, за което настоятелството им изказва благодарност.На това бляскаво и непреживяно дотогава тържество в Сопот бяха поканени и присъстваха НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО ЦАРЯ Министърът на просветата, господин професор Мих. Арнаудов, писатели, журналисти и много гости от различни краища на царството. За бляскавото изнасяне на тържеството допринесе и съюза на подбалканци, като организира предаването на произнесените речи чрез радио „София”. Настоятелството изказва благодарност на управата на съюза на подбалканци за даденото съдействие...”
В брошурата „Къща музей на народния поет Иван Вазов в Сопот” се описва същото тържество:
„Тъй възстановената къща бе тържествено осветена на Спасовден – 6 юний 1935 година, от Пловдивския митрополит Г.Г.Максим, в служение с духовенството от Сопот и Карлово и в присъствие на Негово Величество Цар Борис III, Министъра на народната просвета Генерал Тодор Радев, Професор Мих. Арнаудов, писатели, художници, журналисти, представители на гражданските и военни власти от Пловдив, Карлово и Сопот, учители, ученици, родолюбиви организации, близките на поета: госпожа Въла Вазова Фетваджиева, Генерал Владимир Вазов и Д-р Борис Вазов, комитетът в целия си състав и множество народ.”
Вълнуващо е словото на проф. Михаил Арнаудов при освещаването на музея:
„Днешното тържество, освещение е първо по рода си в културната история на България.
Да беше доживял сам Вазов днешното тържество, той би трепнал от умиление и би ни приветствал като драги гости на тоя мил и тих дом.
Виждам лицата то оня кръг, който ни излага с великолепен хумор автора. Нищо от силно и почувстваното, дълбоко преживяното в младини не му е избегнало и той го е предал в незабравими видения.
Пред духовния взор на поета се закрива всичко, което е засегнала младостта му.
Ние сме честити да имаме Вазов, Ботев, Левски и техните родни места са били святи огнища на българския дух.
Литературното дело на Вазова отразява един цялостен и здрав мироглед, който трябва да се насажда в душите, да оплодява мислите и чувствата на новите поколения.
И днес ние трябва отново да си дадем тържествен обет да тачим заветите на Вазов и да служим на род и отечество в духа на неговата национална идеология.
И нека всяка пролет, когато Балканът облече зеленото си рухо и долината се покрие с божията благодат, тук се стечат българи от цялата страна, за да почувстват завета на Вазов като високо знаме на нова България.”
Негово Величество Цар Борис III открива къщата музей със следната вдъхновена реч:
„Ваше Високопреосвещенство,
Драги сопотски граждани, братя българи,
С радост дойдох тук, за да взема заедно с Вас участие в днешното хубаво народно тържество за Иван Вазов.
Ние сме тук, в тоя прелестен кът на нашия вечен закрилник, Балкана, гдето са сгушени трите града, родили трима българи, които са гордост за родината – Левски, Ботев и Иван Вазов. В нашата нова история тия народни великани се издигат, както се издига тоя величествен, легендарен Балкан всред нашата родна земя.
Син на тоя подбалкански край, гдето гореше живо народния дух и където се родиха редица възвишени апостоли, герои и труженици народни, Иван Вазов растна и крепна посред тая дивна природа, гледайки неволята на своите братя, слушайки хайдушката песен на Балкана и жадувайки за свободата на своя народ. Тук се закърми и закали душата, сърцето и ума на нашия голям народен поет и книжовник, който в продължение на повече от половин век служи преданно, с обич и възторг на своята родина, живеейки с всички нейни скърби и радости.
Поздравлявам горещо сопотското гражданство за похвалната инициатива да възстанови и запази като музей къщата, в която се е родил техния най-велик съгражданин, един благороден син на България и един от най-вдъхновените нейни певци.
Тук ще дохождат подрастващите поколения да се прекланят пред скромното негово огнище, да черпят пример за любов към родината, за обич към звучната и хубава българска реч, да намират сили и вдъхновение за службата им към отечеството. Да преклоним глава и отдадем дан на почит и признателност към паметта на тоя голям българин, на тоя народен певец, чието творчество живее и ще живее винаги в сърцето на всеки българин.
С тия чувства обявявам къщата музей на Иван Вазов за открита.
Да живее сопотското гражданство! Да живеят тружениците за родната ни духовна култура, която крепи българския народ повече от хиляда години и която ще го съпътства в изграждането на неговите по-честити бъднини!”
Издирените и подарени през тази година документи, свързани с възстановяването и откриването на къщата музей „Иван Вазов” в Сопот обогатиха фонда и допълниха историята на музея.
Известия на Националния литературен музей - София, т. III, 2005, стр. 29-42,
статия „Към историята на създаването и откриването
на къща музей „Иван Вазов” в град Сопот”,
Цветанка Неделчева
← Предишна 1 2 3 Следваща →